Kas šobrīd izdevīgāk — māju pirkt vai būvēt?

Neskatoties uz Covid-19 izraisīto krīzi, dzīvokļiem cenas turpina kāpt, tāpēc nav brīnums, ka īpaši liela interese no pircēju puses ir par privātmājām. Tāpēc jo aktuāls ir jautājums: vai izdevīgāk pirkt gatavu māju, vai tomēr būvēt pašam.

Šobrīd ir labvēlīgs laiks sava mājokļa iegādei, jo ar valsts garantiju programmas ALTUM atbalstu ģimenes ar bērniem un jaunie speciālisti var tikt pie nepieciešamās pirmās iemaksas (vai tās daļas), informē SEB banka.

Daļā sabiedrības iesakņojies mīts, ka māja izmaksā daudz dārgāk nekā dzīvoklis, tāpēc liela daļa pircēju sākotnēji pat neapsver šo variantu. Veicot pavisam ātru izpēti, var secināt, ka šobrīd ar budžetu 140 000 eiro ir iespējams iegādāties aptuveni 70 – 80 m2 plašu dzīvokli jaunajā projektā Rīgā vai tās tuvumā. Par tādu pašu naudu var iegādāties apmēram 1200 m2 lielu zemes gabalu un uzbūvēt vai nopirkt jau gatavu 90 – 120 m2 māju. Tātad par šo summu var tikt ne vien pie lielākas dzīvojamās platības, bet arī pie zemes, kur ierīkot dārzu, rotaļlaukumu bērniem utt.

Atšķirībā no gatavas mājas fiksētajām iegādes izmaksām, būvējot jārēķinās ar to, ka sākotnējā tāme būvniecības gaitā var pieaugt par 10 un vairāk procentpunktiem. Jāmaksā ne tikai arhitektam un celtniekiem, bet arī sertificētam būvuzraugam, kurš nodrošinās, ka būvniecības gaitā netiks pieļautas būtiskas kļūdas.

Vairāk info par plusiem un mīnusiem, iegādājoties gatavu māju vai būvējot pašam: https://www.seb.lv/info/maja/kas-sobrid-izdevigak-maju-pirkt-vai-buvet .