Iegādājoties mājokli, mazsvarīga nav tā atrašanās vieta

Nekustamā īpašuma atrašanās vieta un tuvākā apkaime 53% Baltijas iedzīvotāju ir viens no izšķirošajiem faktoriem, pieņemot lēmumu par jauna mājokļa iegādi.

Kā noteikt, vai apkārtne, kurā noskatīts mājoklis, būs atbilstoša pircēja dzīvesveidam – vajadzībām un vēlmēm?

• Vienkāršs veids, kā novērtēt apkaimi, kurā atrodas potenciālais mājoklis, ir iepazīt to pašam, dodoties pastaigā vai izbraucienā ar velosipēdu. Tādējādi būs iespējams pārliecināties par infrastruktūru – stāvvietām, ceļiem un ietvēm – un to stāvokli un tīrības līmeni. Apskatot apkārtnē esošās mācību iestādes, tirdzniecības, ēdināšanas, atpūtas un izklaides vietas vai zaļās zonas, var izvērtēt to atbilstību savam dzīvesveidam, kā arī attālumu un laiku, kas nepieciešams, lai tur nokļūtu.

• Apkaimes izpētes laikā ieteicams aprunāties ar tās iedzīvotājiem: potenciālajiem kaimiņiem vai paziņām, kas jau kādu laiku tur dzīvo.

• Eurostat dati liecina, ka Latvijas iedzīvotāji no visām ES valstīm pavada visvairāk laika ceļā uz darbu, veltot tam aptuveni 33 minūtes no savas dienas. Būtiski ne tikai uzticēties navigācijas aprēķinam, bet arī pašam praktiski pārliecināties par to, cik ilgu laiku nāksies pavadīt ceļā no mājām līdz darbavietai vai citām svarīgām lokācijām.

• Gudra ilgtermiņa ieguldījuma veikšanai būtiski ņemt vērā apkārtnes drošību un kopējās nekustamā īpašuma tirgus tendences un potenciālu nākotnē. Tāpat ir vērts iegūt informāciju par zemes īpašuma vērtību, nodokļa likmēm un plānotajiem infrastruktūras uzlabojumiem.

• Vēl viens veids, kā izvērtēt mājokļa atbilstību savām vajadzībām, ir līdzvērtīgas mājas vai dzīvokļa īrēšana iecerētajā atrašanās vietā. Tas ļaus pārliecināties ne vien par dzīvojamo rajonu, bet arī par mājvietas kopējo piemērotību.