Ko ņemt vērā, iegādājoties pirmo mājokli

Cilvēkiem, pirmo reizi iegādājoties īpašumu, nereti pietrūkst nepieciešamo zināšanu un informācijas, lai pieņemtu pārdomātu un finansiāli izdevīgu lēmumu par mājokļa iegādi.

Būtiskākais, ko ņemt vērā, lai darījums būtu veiksmīgs:
• Viens no biežākajiem mājokļa iegādes kavēkļiem ir nepietiekami iekrājumi pirmajai iemaksai. Minimālā pirmā iemaksa mājokļa iegādei ar Altum atbalstu ir 5-10% no īpašuma kopējās summas vai 10-15%, ja veic personisko ieguldījumu bez valsts atbalsta.
• Pirms mājokļa iegādes ieteicams konsultēties ar bankas speciālistu, kurš palīdzēs aprēķināt citas nepieciešamās izmaksas, piemēram, par īpašumtiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā un notāra pakalpojumiem.
• Tāpat, iespējams, būs nepieciešami remonta vai mājokļa labiekārtošanas izdevumi.
• Ieteicams noskaidrot arī paredzamo komunālo maksājumu un īpašuma nodokļu apmērus, lai laikus zinātu, ar kādiem ikmēneša izdevumiem būs jārēķinās.
• Lai nepārmaksātu par noskatīto mājokli, ieteicams veikt cenu izpēti, salīdzinot izvēlētā mājokļa cenu ar citu līdzvērtīgu īpašumu cenām.
• Izvēloties mājokli, viens no svarīgākajiem aspektiem ir īpašuma juridiskais statuss. Ja vēlas iegādāties privātmāju, svarīgi pārliecināties, vai māja ir nodota ekspluatācijā. Arī izvēloties dzīvokli, jānoskaidro, vai tajā iepriekš nav veiktas pārbūves un vai tās ir atbilstoši saskaņotas.
• Izvērtējot klienta kredītspēju, banka ņem vērā gan ienākumus, gan esošās kredītsaistības un kopējo mājsaimniecības finanšu slogu. Jāatceras, ka kredītkartes limits arī ir kredītsaistības. Ja klients jau ir galvotājs kādam citam kredītam, tas arī ietekmē maksimālo pieejamo kredīta apmēru.
• Speciālisti iesaka ņemt vērā, ka dzīves laikā var mainīties prasības un vajadzības pēc dzīvojamās telpas. Tādēļ ieteicams uz īpašumu paraudzīties perspektīvā: vai pēc 7-10 gadiem tam būs pieprasījums tirgū; kādi ir apkārtējās teritorijas attīstības plāni; kāds ir īres tirgus līdzīgiem mājokļiem; vai nepieciešamības gadījumā nekustamo īpašumu varēs izīrēt par summu, kas nosedz ikmēneša mājokļa kredīta maksājumu utt.