Kā veidot labas attiecības ar kaimiņiem daudzdzīvokļu mājā?

Sadzīvošana ir liela māksla, īpaši daudzdzīvokļu mājās, kur sienas ir plānas. Kādēļ gan sadzīvošanas mākslu neuzlabot un nepilnveidot līdz tam, lai beigās vienā mājā dzīvotu ja ne mīļākie draugi, tad vismaz labākie kaimiņi?

Tātad, ko varat darīt, lai attiecības kaimiņu starpā kļūtu labākas.

Jūs varat sasveicināties. Ir taču patīkami saņemt draudzīgu sveicienu vai pateikt labu vārdu otram. Sakot “labdien”, mēs otram novēlam labu dienu.

Jūs varat brīdināt par svinībām un remontiem. Gadījumā, ja jūsmājās plānojat kādu kuplāk apmeklētu dzimšanas dienas ballīti vai vēlāku pasēdēšanu, būtu jauki par to brīdināt kaimiņus, lai viņiem ir iespēja laiku un darāmos darbus saplānot tā, lai jūsu ballīte būtiski netraucētu viņu mieram. Ieteicams brīdināt arī tad, ja plānojat remontu ar urbšanas un zāģēšanas darbiem vai lielo balkona tīrīšanu.

Jūs varat reaģēt uz kaimiņu iebildumiem. Dzīve ir dažāda, un tā var gadīties, ka kaimiņi klauvē pie jūsu durvīm – bērni pa skaļu braukā ar mašīnītēm, mūzika nedaudz par skaļu vai ģimenes auto esat novietojuši tā, ka citi netiek garām. Jūs varat būt laipni un pretimnākoši, domājot, kā situāciju atrisināt. Taču māka nav vienmēr bez ierunām piekāpties, bet pārrunu ceļā meklēt kompromisu.

Jūs varat iepriecināt kaimiņus ar jaukām apsveikumu kartītēm. Varat droši ticēt, ka pēc apsveikuma saņemšanas kaimiņi daudz iecietīgāk raudzīsies uz bērnu driblētās bumbas radīto troksni vai lēkāšanu mūzikas pavadībā.

Jūs varat uzcept īpašus kārumus tuvajiem kaimiņiem. Sestdienas pēcpusdienā esat cepuši lielisku ābolu plātsmaizi. Kādēļ gan pa kādam gabaliņam neaiznest stāvu zemāk dzīvojošai pensionāram vai medmāsiņai pēc nakts maiņas? Šāds jauks žests nemaksā daudz, taču sniedz lielu gandarījumu.

Jūs varat sarīkot rudens lapu grābšanas pēcpusdienu. Kā ikgadēja tradīcija varētu izvērsties lielā lapu grābšanas talka. Varat pie mājas ārdurvīm piespraust zīmīti, ka tuvākajā sestdienā plānojat grābt lapas un aicināt palīgā ikvienu mājas iemītnieku. Pirmajā gadā varbūt pievienosies daži, taču, visticamāk, ar katru gadu interesentu pulks paliks lielāks. Arī bērni parasti ļoti labprāt iesaistās šādās aktivitātēs.

Jūs varat sarūpēt rotājumus kāpņutelpai. Ir patīkami, ja sakārtota un izrotāta ir ne tikai tuvākā apkārtne, bet arī tālākas vietas, kur staigājam diendienā. Kāds pīlādžu zars vāzē, krāsainu papīru virtene, nokrāsoti puķu podi var kļūt par jauku kāpņutelpas papildinājumu.

Jūs varat palīdzēt kaimiņam. Būtu jauki, ja mēs palīdzētu māmiņai ar maziem bērniem uznest vai nonest ratus, cilvēkam ar invaliditāti, kam pašu spēkiem grūti tikt ārā vai sirmai pensionārei, kura priecātos, ja sava veikala brauciena laikā jūs viņai atvestu kādu smagāku pirkumu.

Jūs varat dalīties ar laukos audzēto ražu. Laukos saauguši vareni ķirbji vai skaistumskaistie āboli. Varat piespraust pie mājas ārdurvīm ziņu, ka, piemēram, svētdienas vakarā no pieciem līdz sešiem jūsu dzīvoklī varēs par simbolisku samaksu tikt pie lieliskiem augļiem un dārzeņiem. Protams, jūs varat kaimiņus iepriecināt arī par velti.

Jūs varat sarīkot pagalma svētkus. Tradicionālā Kaimiņu diena tiek svinēta pavasarī, kad māju pagalmos rīko piknikus ar jautrām atrakcijām. Taču ir arī citi piemēri ārpus šī datuma – Lielā talka, kad tuvāki un tālāki kaimiņi vienojas kopīgā darbā, pagalmu labiekārtošanas darbi, kad viens ņem lāpstu, cits – grābekli, un rezultāta top harmonisks pagalms. Kas zina, varbūt jūsu lapu grābšanas talka arī noslēgsies ar skaistiem un kupli apmeklētiem pagalma svētkiem.